Výběr tkaniny na týpí

Životnost stanu týpí závisí, jak na kvalitě a zpracování, tak na výběru vhodné tkaniny. Tkaniny nabízíme od lehčích pro sezónní použití, po odolnější tkaniny pro užívání celoroční. Existuje spousta různých tkanin, některé mají stejnou gramáž nebo složení a přesto jsou mnohem dražší než ostatní.

Který stanový materiál je nejlepší, bude záviset na vašich potřebách. Například potřebujete stan, který se snadno přepravuje, nebo hledáte stan, který bude používán dlouhodobě či celoročně?

Zde vám popíšeme jednotlivé tkaniny, jak se liší a jaké má tkanina své dobré a špatné vlastnosti.

Rozdíl a popis tkanin

STANDARDNÍ TKANINA - pro sezónní použití


Vlákna se získávají z přírodních zdrojů (z rostlin a živočichů) a poté se zpracovávají na textilii pro různé účely. Režná tkanina - vzniká ponecháním hrubšího vlákna při opracování a dále pak tato tkanina podstoupí úpravu hydrofobní (proti vodě) a fungicidní (proti plísním).

Ať už jde o sílu tkaniny 300g/m2 až po 600g/m2, jedná se o přírodní tkaniny a jejich odolnost je přizpůsobena četností a délkou použití, což má za následek řídnutí a opotřebení tkanin. Obrana je vhodné vysoušení stanu a obnovování impregnace. Zde platí pravidlo, čím silnější tkanina, tím déle vydrží, a naopak čím silnější materiál tím déle se musí vysoušet.

Proto, abychom zabránili tvorbě plísní, je třeba tkaninu dokonale vysušit v případě navlhnutí nebo před jejím uskladněním. A jeho sušení může trvat mnohem déle, než jakýkoli polyesterový stan, protože bavlna absorbuje vodu.

Tkanina 1. 
 • 300g/m2 - tkanina se používá pro letní krátkodobé táboření, stany z této tkaniny jsou lehké a umožňují snadnější přepravu.
 • 100% bavlna v režném provedení (přírodní bílá barva), opatřena hydrofobníúpravou (proti vodě) a fungicidní úpravou (proti plísním).
 • Stany z čisté bavlny jsou díky své charakteristice náchylnější na tvorbu plísní, protože nasávají daleko více vlhkosti než tkaniny směsové či polyesterové, proto jsou tyto tkaniny vhodné pro letní použití v prosluněných dnech na táboře.
 • U těchto tkanin je potřeba ošetření impregnace cca jednou za 1-2 roky.
 • očekávaná životnost 4-5 let dle používání.
 • Barva: přírodní bílá (režná).
Image
Tkanina 2.
 • 420g/m2- tkanina vhodná pro dlouhodobé letní užívání.
 • 50% bavlna a 50% polyester v režném provedení (přírodní bílá barva), opatřena hydrofobníúpravou (proti vodě) a fungicidní úpravou (proti plísním).
 • Poly-bavlna je hybrid mezi umělým polyesterem a bavlnou. V podstatě je to směs bavlněných a polyesterových vláken a tato kombinace činí tkaninu odolnější vůči plísním než čistá bavlněná tkanina. Polyester také pomáhá snížit riziko velkých trhlin.
 • U těchto tkanin je potřeba ošetření impregnace cca jednou za 2 roky.
 • Očekávaná životnost 5-6 let dle používání.
 • Barva: přírodní bílá (režná).
Image

Tkaniny pro celoroční užívání


Nabízíme také tkaniny pro celoroční užívání, které dovážíme. Tyto tkaniny patří mezi vysoce kvalitní, velice pevné, odolné a ověřené tkaniny, a proto vhodné pro ty zákazníky, kteří chtějí opravdovou kvalitu a odolnost.

Vlákna vznikají z tavenin a technickým zpracováním se upravují na potřebné účely. Díky svému složení se takovéto tkaniny nesráží v takové míře a jsou otěru odolnější než bavlna. Velkou výhodou je, že neplesniví a jsou skoro nebo zcela nepromokavé.

Mnozí lidé mají zaryté v paměti, že polyester, jako materiál na výrobu stanů je něco barbarského proti etice. Časy se mění a neorganická vlákna polyesteru nabraly na kvalitě a nabízejí lepší podmínky použití než bavlna a jsou často od bavlny k nerozeznání. Na rozdíl od bavlny se však nekrčí, rychleji schnou a po rozdělání ohně méně zapáchají a určitě se neroztaví, jak se někteří mylně domnívají.


Tkanina 3.
 • 440g/m2- tkanina ideální pro trvalé, celoroční používání.
 • 100% polyesterová tkanina (PES) z textilní vazby 50%, která máz venkovní (rubové) strany nanesen PVC zátěr 50% s vodou odpuzující úpravou (W/R). Tato tkanina vysloveně nemá přírodní vzhled, ale vyznačuje se vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám, ale i slunečnímu záření. Jedná se o velmi odolnou a rychleschnoucí, silnou tkaninu, mezi jejíž nejlepší vlastnosti patří odolnost vůči vlhku. Díky svému složení tato tkanina nenasává žádné vlhkosti, neplesniví a hlavně se nemusí impregnovat. Tkanina je bezúdržbová a v posledních letech nejvíce žádaná pro své vlastnosti - úspěšně používáme několik let.
 • U těchto tkanin není potřeba žádné impregnace.
 • Očekávaná životnost 6-8 let při celoročním užití.
 • Barva: A) bílá, B) krémová
ImageImage
Tkanina 4.
 • 390g/m2– skvělá tkanina pro trvalé, celoroční používání.
 • PES (Polyethersulfon) jednou z předních, roztokem barevných a UV stabilizovaných PES tkanin na trhu. Povrch tkaniny má strukturu textilní tkaniny a z vnitřní lícové strany ošetřena akrylátovým zátěrem s integrovanými speciálními PVA vlákny zlepšující prodyšnost materiálu. Tato tkanina je velmi příjemná na dotek a má povrchovou úpravu odpuzující plísně, má vysoký vodní sloupec, odpuzuje nečistoty a olej, a trvale odolává mořské vodě a podnebí. Tento materiál doporučujeme zákazníkům s nejvyššími nároky. Je to ideální materiál pro trvalé celoroční použití.
 • Velmi vysoká odolnost proti roztržení/trhání.
 • U těchto tkanin je potřeba ošetření impregnace cca jednou za 3 roky.
 • Očekávaná životnost 6-8 let při celoročním užití.
 • Barva:  A) bílá, B) světle béžová, C) béžová, D) tmavě béžová
Image

Hmotnost tkanin

Hmotností tkaniny se rozumí kolik váží tkanina o ploše 1 m2 (g/1 m2)


Hmotnost tkanin je dána při výrobě tkaniny a na její hmotnost má vliv počet a hustota vláken v tkanině. Hustota tkanin má také vliv na oděr tkanin při jejich používání a také se hodnotí tzv. vodní sloupec, což je plošná odolnost tkaniny proti pronikání vody, která se oděrem a používáním přirozeně postupně narušuje. Vlhko a sníh má největší vliv na porušení struktury tkanin a tím na jejich odolnost. Přírodní tkaniny jako bavlna mají nasákavost zhruba 7 - 8 %, proto jsou vhodné pro letní použití. Tkaniny celoroční mají nasákavost 0,1 - 0,2 % což je činí odolnějšími.

Popis tkanin a jejich rozdíly


Standardní tkanina pro sezónní použití

Tkanina pro CELOROČNÍ použití

300 g/1m2

Tkanina se používá pro letní táboření, je lehká a umožňuje snadnější přepravu.

Složení:
100% bavlna
hydrofobní úprava
fungicidní úprava

Techn. parametry:
Vodní sloupec 30 cm/1 m2
Osnova 785 N
Útek 600 N
Propustnost 3,2 kPa

Barva:
přírodní bílá (režná)

Údržba:
Dle potřeby ošetřit impregnací
Očekávaná životnost 4-5 let.

420 g/1m2

Stany z této tkaniny jsou pro dlouhodobé užívání od jara do podzimu.

Složení:
50% bavlna
50% polyester
hydrofobní úprava
fungicidní úprava

Techn. parametry:
Vodní sloupec 35 cm/1 m2
Osnova 1200 N
Útek 600 N
Propustnost 3,5 kPa

Barva:
přírodní bílá (režná)

Údržba:
Dle potřeby ošetřit impregnací
Očekávaná životnost 5-6 let.

440 g/1m2

Skvělý materiál pro stany k celoročnímu užívání

Složení:
100% polyester
50% tkaná vrstva
50% zátěr
W/R

Techn. parametry:
Vodní sloupec 100 cm/1 m2
Osnova 1440 N
Útek 1240 N
Nepropustná 0 kPa

Barva:
A) bílá, B) krémová

Údržba:
Bezúdržbový materiál po celou dobu životnosti.
Očekávaná životnost 6-8 let.

390 g/1m2

Skvělý materiál pro stany k celoročnímu užívání

Složení:
100% polyester s akrylovým zátěrem z vnitřní strany hydrofobní úprava bakteriální úprava
nešpinivá úprava
W/R

Techn. parametry:
Vodní sloupec 80 cm/1 m2
Osnova 2300 N
Útek 1400 N
Nepropustná 0 kPa

Barva:
A) bílá, B) světle béžová, C) béžová, D) tmavě béžová

Údržba:
Dle potřeby ošetřit impregnací.
Očekávaná životnost 6-8 let.